Világrekorder toronyház épülhet fából

Jelenleg is Milwaukee büszkélkedhet a világ legmagasabb fából készült épületével, azonban a város tervei között egy kétszer ilyen magas toronyház is szerepel.

Alig két éve, hogy Wisconsin állam legnépesebb városában átadták a 25 emeletes, 87 méter magas Ascent toronyházat, ami – ha csak néhány méterrel is – elkészültekor megelőzte az addigi rekordert (ez egyébként Norvégiában található) a fából készült épületek mezőnyében. Nemrég viszont új tervek láttak napvilágot, melyek szerint a Michigan-tó partján fekvő metropoliszban egy még ennél is jóval magasabb épületet készítenének túlnyomórészt fa felhasználásával.

A tervezésért felelős vancouveri székhelyű Michael Green Architecture építészirodától származó információk szerint az egyelőre név nélküli toronyház 55 emeletes lenne, magassága pedig elérné a 182 métert, vagyis bő kétszerese lenne az Ascent méreteinek. A majdani világrekorder a Marcus Performing Arts Center nevű projekt részeként épülne meg, melynek keretében a kanadai cég Milwaukee belvárosában egy lakó-, iroda- és kereskedelmi épületekből álló együttest valósít meg a beruházóval karöltve mintegy 700 millió dolláros (átszámítva kb. 260 milliárd forintos) költségen.

ZÖLD ÁTÁLLÁS

A tervezőiroda névadó-alapítója, Michael Green 2012-ben azért hívta életre vállalkozását, hogy alternatívákat kínáljon a jól bevált, ám hatalmas környezetterheléssel járó építőipari technológiákkal szemben. Ennek megfelelően cége innovatív módszerekkel és átgondolt tervezéssel kívánja a fenntarthatóság ügyét előmozdítani, melynek részeként az elmúlt évtizedben élen járt a fából készült szerkezetek tető alá hozásában.

A CNN-nek adott interjújában Michael Green kiemelte: ugyan fontos volt, hogy az új toronyház megdöntse a világrekordot, a cél nem puszta presztízs vagy hivalkodás, sokkal inkább rávilágítani, milyen lehetőségek rejlenek még a fában mint építőanyagban. Hozzá kell tenni: az 55 emeletes épület alapjához természetesen nélkülözhetetlen lesz a beton, míg a felvonóknak is helyt adó épületmag acélból készül majd, azonban a fa aránya a szerkezetben így is 90 százalék körül alakul majd.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Hivatala (United States Environmental Protection Agency) szerint az építőipar felelős az ország üvegházhatású gázkibocsátásának csaknem harmadáért, míg az ENSZ adatai azt mutatják, hogy globális szinten messze az ágazat vezet az ilyen jellegű emissziók terén 37 százalékos részesedéssel. Szintén beszédes szám, hogy a cementipar önmagában is a karbonkibocsátás 8 százalékáért okolható.

Környezetvédelmi szempontból jelentős előny, hogy a fa hatékony szén-dioxid-elnyelő. Míg a beton, az acél és más hagyományos építőanyagok előállítása során hatalmas mennyiségű szén-dioxid keletkezik, a fák ugyanezt a gázt kötik meg, így építőanyagként történő hasznosításukkor azt az épület élettartamának végéig raktározzák.

Ebből kiindulva az ingatlanfejlesztők és építészirodák részéről az utóbbi években egyre inkább megnőtt az igény a fenntarthatóbb technológiák és anyagok – így például a fa – iránt, melyekre támaszkodva nemcsak a klímaválsággal vehetik fel a harcot, de beruházásaik elfogadottságát, népszerűségét is növelhetik.

PROJEKTEK A VILÁG KÖRÜL

Tavaly októberben például a nyugat-ausztráliai Perth-ben jelentették be egy 50 emeletes épület építését fából készült szerkezettel, Vancouverben pedig szintén folyamatban van a Canada Earth Tower tervezése, mely átadásakor a világ legmagasabb passzívháza lesz. Nem meglepő módon a jelentős faipari hagyományokkal rendelkező Kanada egyébként is az irányzat egyik központja, hiszen egy 2020-ban készült felmérés szerint az országban több mint 500 középmagas épület kivitelezése volt folyamatban fából.

Persze mint minden anyag, a fa alkalmazásának sem csak előnyei vannak. Azt például még a fából építkezés legelkötelezettebb hívei is beismerik, hogy a modern városok által igényelt nagyszámú épülethez bonyodalmas a megfelelő mennyiségű fa beszerzése. Ráadásul a képlet csak akkor működik, ha a feldolgozott alapanyag felelős erdőgazdálkodásból származik, vagyis a fákat megfelelő ideig hagyják növekedni, majd helyükre új csemetéket ültetnek, miközben ügyelnek a földterületek túlhasználásával kapcsolatos problémák megelőzésére is. Épp ezért a rekorder toronyházat tervező iroda vezetője is úgy véli, a fa csak áthidaló megoldás, és a jövőben az építészeknek más növényi alapú alternatívák után kell nézniük.